WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

[[[Bildiri]]] – Tepki ve Değişim Dergisi 5. yıl kararları

Tepki ve Değişim Dergisi – 38. bildiri
1.12.2011
Beşinci yıl kararları

Tepki ve Değişim Dergisi olarak gerçekleştirdiğimiz yıllık karar toplantısında, 4. Yıl içinde aldığımız kararların takibi, derginin ilkeleri ile ilgili tartışmalar, 5. Yıl içinde gerçekleştirilmesi tasarlanan eylemler ve dergi ile ilgili bilgiler gündem olarak ele alındı. Toplantı sonucu ortaya çıkan kararları, okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz.

1-Ortak amacımız ve sloganımız

Tepki ve Değişim Dergisi olarak, daha önce genel amaçlarımız ile ilgili bir çok değişik fikirler ortaya koyuldu. Ortak paydalarda birleşmek ve eyleme geçebilmek amacını taşıyan yayınımızın, bu ilkelerin ne olduğunu netleştirmesi ve sloganlaştırması, önemli bir görev olarak karşımızda duruyordu. Sonuç olarak, derginin sloganı olabilecek ve onun amacına uygun ilkeler üzerinde anlaşmaya varıldı. Dergimize katılacak, katkı sunacak her arkadaşımızın olmazsa olmaz bir biçimde bu ilkeleri benimseyişi ve uygulayışı, daha yakın, daha az ekletik, daha örgütlü bir organın oluşmasını sağlayacağı konusunda karara vardık.

 • Sosyalizm: Emperyalizme, yani tekelleşmiş, tröstleşmiş kapitalist yapıların, bu yapıları besleyen her türlü kuruma karşı olmak ve bu kurumların ortaya koyduğu politikalara karşı mücadele etmek. Bunun anti-tezi olarak sosyalizmi savunmak ve sentezi olan komünizme ulaştırmak için, bilimsel sosyalizmi öğrenmeye ve uygulamaya istek. Sömürüsüz bir dünyada yaşama kararlılığı…
 • Demokrasi: Feodalizme, yani ortaçağcı gericiliğin zihniyetini modern dünyaya taşımaya çalışan antika sermayeye ve onun geleneğine karşı mücadele etmek. İlkel ilişkilerden kurtularak, “sonsuz söz söyleme hakkı, tek oy hakkı” prensibini benimseyerek demokrasiyi benimsemek ve uygulamak, uygulanışını denetlemek. Sınıfsız bir dünyada yaşama isteği…
 • Bağımsızlık: Şovenimze, yani modern çağın en yaygın hastalıkları olan “oryantalizm, ırkçılık, milliyetçilik, faşizm” gibi fikirlere karşı durmak, buna karşılık enternasyonalizmin yaygınlaşması için enternasyonalizmi kavramak ve yaymak. Halkların kardeşçe, yan yana , sınırsız bir dünyada yaşamasını benimsemek…

2-Geçtiğimiz sene alınan kararların takibi

 • 2011’in Mart ayına kadar dergi basım ve yayını durduruldu. Bu süreç içinde abone alımı yapılmasına rağmen, dergi basılmadı. Dergi ilk olarak, Ağustos ayındaki deneme sayısı ile birlikte “talebe göre” basılı yayına başladı. Buna göre yazarların ve sorumluların teşhir imkanı kadar dergi basımı uygun bulundu.
 • Dergideki yazar sayısı arttırılmadı, ancak buna karşılık sayfa sayısında hedefimizin gerisine düşüldü. Sebep olarak bütün yazar arkadaşların yazdıkları yazıları kısa tutması olarak ortaya konuldu.
 • Aydın gençliğe yönelik (liseli/üniversiteli) yayın çalışması görüşülemedi. Sebep olarak denetim organının organizasyonu kurmada zamanında davranmaması ve planlama yapmaması ortaya konuldu.
 • Eski sayıların ciltlenmesine yönelik maliyet araştırması sonucunda, talepler değerlendirilmesi hazırlıklarına girişildi, ancak henüz duyuru yapılmadı. Buna göre, bir yıllık arşivin basımına yönelik bir maliyet fiyatı bulunmakta, ancak bunun sonucu ne kadara satış yapılacağı belirlenmedi.
 • Eğitime yönelik bir komite oluşumu sağlanamadı. Sebep olarak denetim ve düzenleme komitesinin organizasyonsuzluğu tespit edildi.
 • Yabancı dilde dergi çalışması yapılamadı. Bu toplantıda da bu konu gündem olmaktan çıkarıldı.

3-Gelecek seneye ilişkin yapılacaklarla ilgili kararlar

 • Dergi sayfa sayısının 24’de sabitlenmesi hedeflenecek. Yeni bir yayın ortaya çıkmadıkça (aydın gençliğe yönelik yayın), dergi yazar sayısı arttırılabilir. Yazar arayışlarına devam edilecek ve özellikle kadın yazar alımına önem verilecek.
 • Sitede bulunan bölümler tamamlanıp, bu sayfalara daha çok yönlendirme ve dergi içinde alıntı yapılacak. Özellikle sosyal ağlarda paylaşım yapılması ve bu alanda reklamların arttırılması önerisi sunuldu. Paylaşım yapılabilecek, propaganda olarak kullanılabilecek fotoğrafların ve videoların kullanılması önerildi. İletişim organının gözetiminde görevliler belirlendi.
 • Yazarların yazıları ve okurların yazıları bölümü adı altında, iki ayrı bölüm açılacak. Yazarların yazıları, derginin çıkışından 15 gün sonra sitede yer alacak, okur yazıları ise yazı kurulunun incelemesinden sonra sitede yer alabilecek. Böylece okurlarımızın da katkısı sağlanmış olması amaçlanmakta. Yazı denetimi düzenleme ve denetim organı tarafından yapılacak.
 • Sitedeki kitap tanıtımı bölümü belirli zaman aralıklarıyla yenilenecek ve bu tanıtımlar dergideki “sanat” adlı bölümde yer alacak. Bu çalışma ile ilgili görevliler belirlendi.
 • Sorumluların görevleri daha netleştirilecek. Özellikle yerel kaynaklardan haber desteği, okur haberlerine öneriler, okur haberi yazma ve derginin dağıtımı konusunda açıklamalar yapılacak ve sorumlular ile paylaşılacak.
 • Derginin eylemliliği ile ilgili öneriler tartışıldı. Bazı kitlesel eylemlere katılmanın yanı sıra, özellikle okurlara yönelik toplantılar düzenlenmesi üzerinden bir başlangıç yapılması önerildi. Bu doğrultuda bazı panellerin yapılması önerildi.
 • Dergi yazarları ve okurları tarafından, çeşitli meslek dallarının dayanışmasını ve araştırma yapmasını sağlayacak olan birliklerin kurulması önerisi tartışıldı. Bu yapıların eylemlere katılımda, sunumların yapılması sırasında ve kitlelerle buluşmada kullanılması kararı alındı. Uygulama için hangi meslek dallarının seçilebileceği görüşüldü.

4- Derginin komiteleri tanıtıldı ve komitelerin düzenlenmesi yapıldı. Bu noktadaki kararlar, dergi üyelerine özel olarak bildirildi.

Okur olarak dergimizle ilgili görüş ve önerileriniz için, bilgi@tepkivedegisim.org adresini ve ya facebook.com/tepkivedegisim2007 adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: