WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

ODTÜ’de yaşananlar üzerine – İKÜ Öğrenci Konseyi

İKÜ

Tepki ve Değişim Dergisi yazarı Hasan Efe Uyar’ın başkanlığını yapmış bulunduğu İKÜ öğrenci konseyinin ODTÜ’de yaşanan olaylar üzerine yayınladığı bildiriyi sizlerle paylaşıyoruz.

Son günlerde üzülerek görmekteyiz ki, bazı üniversite rektörlükleri ve kimi öğrenci toplulukları ODTÜ’de yaşanan polis terörünü, bu terörden mağdur olmuş üniversite öğrencilerine mal ederek AKP’ ve onun karanlık iktidarına şirinlik yapma yarışına girişmişlerdir.

Bu akademisyen ve öğrencilerin yaşanan polis şiddetini meşru gösterme çabaları utanç vericidir. İKÜ öğrenci konseyi olarak bu yaşananları şaşkınlıkla seyretmekteyiz.

Üniversiteler yıllardan beri özgür ve bilimsel düşüncenin kaleleri olmuştur.  Ancak ülkemizde 12 Eylül cuntasıyla birlikte demokrasiye, özgürlüğe, bilimselliğe darbeler vurulmuş, haliyle de bugün iktidarda bulunan 12 Eylül ürünü kişi ve kuruluşlar, düşünen, sorgulayan, bilim üreten öğrencilere tahammül edemez hale gelmişlerdir.  ODTÜ’de yaşanan hadiseler bu zihniyetin somut bir göstergesi olmuştur.

Demokratik haklarını kullanarak tepkilerini dile getirmek isteyen arkadaşlarımız için kınama yarışına girenler, bütün sorumluluğu öğrencilerin üzerine yükleyip yapılan bu eylemin antidemokratik olduğunu ifade ederek demokrasiyi baştan yazmaya kalkmışlardır. Bizler bu kişileri, Tayyip Erdoğan’a kalkan olmaktan vazgeçip üniversitelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

ODTÜ’de meydana gelen kargaşanın esas sorumlusu farklı düşüncelere, eleştirel hareketlere tahammülü olmayan, bilim düşmanı, özgürlük düşmanı, demokrasi düşmanı Tayyip Erdoğan ve onun gayrı meşru iktidarıdır. Bunun hesabını vermesi gerekenler üç bin polis ile ODTÜ’ye girip üniversite öğrencilerini darp ettirenlerdir.

Tüm kaleleri fethettiğini sanan Tayyip Erdoğan, ODTÜ’ye de bu rahatlıkla girerken ODTÜ’nün tarihinde direniş olduğunu unutmuş olmalı. 1969’da ABD büyükelçisi Commer’in arabasını ateşe vererek Tam Bağımsız Türkiye için meşale yakan ODTÜ, Amerikan Emperyalizmine geçit vermemiştir ki bugün onların hizmetkârları önünde diz çöksün…

Yaşanan bu süreçte bizler, haksız bir şekilde linç kampanyası ile hedef tahtasına oturtulan ODTÜ’lü arkadaşlarımızın destekçisiyiz. Onlar bu onurlu duruşu sergileyerek bilimsel eğitime, özgürlüğe, demokrasiye, üniversitelerine ve ülkelerine sahip çıkmışlardır. İKÜ Öğrenci Konseyi olarak bu haksızlıklara karşı daha fazla sessiz kalamazdık. Bu haklı mücadelelerinde bizler de ODTÜ’lü arkadaşlarımızla omuz omuza demokrasiden, özgürlüklerden ve bilimsellikten yana tavız alacağız!

 İKÜ Öğrenci Konseyi adına;

 Öğrenci Konsey Başkanı

Hasan Efe UYAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: