WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

[[[ Bildiri ]]] Dördüncü yıl kararları

Tepki ve Değişim Dergisi – 33. bildiri
1.9.2011
Dördüncü yıl kararları

Tepki ve Değişim Dergisi, 1 Eylül 2007 tarihinde “Solcu Dergisi” adıyla kişisel bir blogda başladığı yayın hayatında 4. Yılı da geride bıraktı. Geçtiğimiz aydan itibaren iki ayda bir çıkmaya başlayan dergi,  en temel amacını “İnsanların hayvan yerine konulduğu bu cehennemden bizi kurtaracak bir yapının temeli olma yolunda öncü rolünü oynayacak olan birleşik, proleter komünist partinin kurulmasında bir okul olma (Hakkımızda)” olarak tanımlamakta. Her yıl yaptığımız gibi, derginin geçtiğimiz bir yılda ve gelecek yıl içinde eylemselliğini ortaya koyan “Dördüncü yıl kararları” raporunu sizinle paylaşıyoruz.

Tepki ve Değişim Dergisi – 1.9.2010/1.9.2011 arası eylemler

                – Tepki ve Değişim Dergisi, bu yıl içinde 25 yazarı ile yayınlandı. Bir önceki toplantıda alınan kararla bu sayı 15’e düştü. Derginin sayfa sayısı, yine aynı kararla 32’ye çıkarıldı.

– Haber portal özelliğinin kaldırılması üzerine kurulan, güncel yazı yayınlama amaçlı “Tepki Kıraathanesi” bölümü arşivlenerek kaldırıldı.

– Sitedeki dergi dışı bölümlerin çoğu kaldırılarak, daha çok arşiv bilgisine yönelik bölümler “Bilgi&Belge” adı altında toplandı. Tiyatro eleştirileri bölümü hariç, bu bölümler tamamlandı.

– Derginin Eylül 2009 sayısının basılması sonrası, 38. Sayı (Nisan 2011) için özel basım yapıldı. Fazla sayıda olmayan bu basım sonrasında, maliyetleri karşılayacak bir finansman sağlandı. Ancak çok ufak bir eksik hala devam etmekte…

– Sorumlulara verilen muhabirlik görevi fazla yapılmadı. Yerele yönelik haberler ulaştırılmadı. Bu da derginin yayınındaki tek düzene neden oldu.

– Derginin daha iyi örgütlenmesi için oluşturulan Halkçı Devrimci Gençlik Birliği faaliyetlerini durdurdu.

– 3. Yıl kararlarında ele alınan “eylem birliktelikleri” yapılmadı. Yabancı dilde dergi hala çıkarılmadı. Liseli yayın organı konusundaki girişim, yeni yazarların katılmasına rağmen hala sonuca vardırılamadı.

5. yılda ne yapacağız?

                1- Mart 2011’e kadar bütün basım planlamaları durdurulmuştur. Abone alımları devam etmesine rağmen, basım bu tarihe kadar yapılmayacaktır.

2- Dergideki yazar sayısı arttırılmayacak, sayfa sayısı korunmaya çalışılacaktır. Ayrıca bir kısım liseli eski yazarın da liseli yayın organına yönelik çalışmalar Şubat 2011’de yapılacak toplantı ile görüşülecektir.  Yabancı dilde yayın çalışmalarına belirsiz bir süre ara verilecektir.

3- Eski abonelere cilt gönderme formülü için maliyet etüdü devam etmektedir. Ayrıca “tekli dergi basımı” formülü de Şubat 2011’de yapılacak toplantı ile hayata geçirilecektir. Buna yönelik deneme ve çalışmalar, ilk etapta olumlu sonuç vermiştir.

4- Eğitime yönelik bir komite oluşturulacak ve bu komitenin eğitim çalışmaları ayarlaması sağlanacaktır. Eylemler konusunda örgütlü olunan kurumlarda eylemliliğin sağlanmasına devam edilecektir.

5- Yabancı dilde dergi çalışmaları devam edecek, daha önce düşünülenin aksine, öncelikle sadece İngilizce yayın çalışması yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: