WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Tepki ve Değişim Dergisi Eylül-Ekim 2011 sayısı – Sayı 41

https://i0.wp.com/www.tepkivedegisim.org/2deresk41.jpgTepki ve Değişim Dergisi Eylül-Ekim 2011 sayısı – Sayı 41


Tepki ve Değişim Dergisi Eylül-Ekim 2011 sayısı – Sayı 41//

Tepki ve Değişim Dergisi Eylül-Ekim 2011 sayısı – Sayı 41’ için 5 yanıt

Add yours

 1. İNSANLARIN HAKLARINI SADECE SİYASİ GÖRÜŞÜNE GÖRE DEĞİLDE İNSAN OLDUKLARINDAN DOLAYI DEĞERLENDİRİP HİÇ BİR AYRIM YAPMADAN SAVUNULMALI BEN ŞAHSEN İSLAMİ KİŞİLİĞE SAHİBİM AMA İNSAN HAKLARI HERKESE GEREKLİDİR  İNSANLARI TRENE BİNDİRİPTE AİLELERİ PARÇA PARÇA YAPMAK SÜRGÜN EDİLMELERİ VE AHISKA TÜRKLERİNE YAPILANLARI ARAŞTIRMAK GEREKİR  .

  Beğen

 2. SIRADA,  NE VAR  ?
   Polis devleti mi, askeri cunta mı, ileri demokrasi mi ?
  Erkleri, yetkileri, güçleri yalnız kendi ellerinde bulundurmak isteyen kişi ve kurumlar ; kendi aralarındaki  yarattıkları çatışma ve hırlaşma politikalarıyla, gittikçe vatandaşın sabrını taşırdıklarının, farkındalar mı ?  
  29 ekim 1923’de ’’Hakimiyet , kayıtsız şartsız milletindir’’ denilerek  Türkiye Cumhuriyeti, yönetilmeye başlanmış ; fakat kolluk güçleri,  hakimiyeti  bir türlü millete bırakabilmeyi,  becerememişlerdi.
    *   *   *                    *   *   *
  30 Ağustos 2008 tarihinde  Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilen  ve 30 Ağustos 2010 tarihi itibariyle emekliye  ayrılan 1943, Afyon doğumlu İlker Başbuğ ; İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Başsavcısı Cihan Kansız tarafından 5 ocak tarihinde,  ’şüpheli’ sıfatıyla 6 saat 50 dakika sorgulaması yapıldıktan sonra, sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanmış ve  06 ocak 2012 günü Silivri Cezaevine konulmuştur.
   İlker Başbuğ,  Ergenekon silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında başlatılan İnternet Andıcı soruşturmasında “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, cebir kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin görev yapmasını kısmen veya tamamen engel olmaya çalışmak ve darbeye teşebbüs” gibi suçlamalarla,  tutuklanmıştır.
  Millet, 89 senedir beslediği demokrasi mimarlarının silahlarından ve saltanatlarından kurtulmak  istercesine; eski Genel Kurmay Başkanlarının tutuklanmasına büyük bir tepki gösterememiş ve irkilememiştir..
  Başına çuval geçirilmiş  bir milletten, başka  ne beklenebilir ki ?
  Türkiye halkı,  uzun yıllardan beri asker devlet ile, sivil devleti birbirinden ayıramamış; ne aralarındaki farkı görebilmiş  ve ne de tartışabilmişti. Darbeli idareler bir yana, örfi idaresiz bile yaşayamaz olmuştu.
  Senelerdir  Silahlı Kuvvetler  kendisini 4. erk gibi görmüş ve  seçilmişlerin tepesinde,  bir demokrasi kılıcı gibi durmuştu. 700 binden fazla  personeli, 900 kadar uçağı, 3 bin dolayında tankı, 20 kadar denizaltısı, 300 dolayında gemisi ve binlerce helikopteri  bulunan  Türk  Ordusu gücünü ;  sık-sık, seçilmişlere göstermişti.
  Yasalarla askere verilen koruma ve kollama görevi bahane edilerek, sivil yönetimlere askerlerin yaptığı müdahaleler ; milletimizin yüreğinde derin yaralar açmış ve milletimiz askerini değil, darbe yapan zalim generallerini asla affedememişti.
  Atatürk’ün kurumlaştırarak emanet ettiği demokrasimizin egemen olması gereken ülkemizde, gerekçe ne olursa olsun darbe ve müdahalelerin olmaması gerektiği halde ;  Türk Silahlı Kuvvetleri, Cumhuriyet tarihimizde maalesef,  bir çok darbe ve müdahaleler gerçekleştirmiştir. Bunları kısaca hatırlayacak olursak :
  1.     Askeri müdahale:
  Türkiye ilk olarak 1960’da,  27 mayıs İhtilali ile,  askerin sivil yönetime el koymasına şahit  olmuştu. Darbe’yi 37 düşük rütbeli subay  planlamış  ve generaller işin içinde olmadığından, Darbe emir-komuta zinciri içerisinde gerçekleşmemişti. Genel Kurmay başkanını bile dinlemeyip tutuklayan Darbeciler, TBMM dahil bazı üniversiteleri de  kapatıp 1402 üniversite öğretim görevlisini görevlerinden almıştı.  520 hakim ve yargıcın görevden uzaklaştırıldığı 27 mayıs Darbesi, Başbakan Adnan Menderes ve 2 bakanı, Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ı  idam ederek, Türk demokrasisini kana bulamıştı.
                 *   *   *                    *   *   *                     *   *   *                    *   *   *
      2. Askeri müdahale:
  Türk Silahlı Kuvvetlerinin  Sivil Yönetime 2. kez el koyuşu, 1971 yılında,  12 mart Muhtırası ile olmuştu. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın idamları onaylamasıyla 3 üniversiteli gencimiz Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan asılarak vahşice idam edilmesi ve  Deniz Gezmiş şu sözleri asla unutulmamıştır :    “…Yaptıklarımızın haklı olduğuna inanıyorum. Halen de bu inancı taşıyorum. Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum.  ‘’
   İsmet İnönü’nün ‘’siyasi suçlar idamla cezalandırılmamalıdır’’  deyip idama karşı oy kullanmasına karşın, Süleyman Demirel  idamlarından yana oy kullanmıştı.
                 *   *   *                    *   *   *                     *   *   *                    *   *   *
                3. Askeri müdahale:
  12 eylül 1980 de Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren’in liderliğinde yapıldı. 12 eylül Darbesi adıyla tarihe geçen müdahale haberi, Amerika’da, Türkiye’den  daha önce duyuldu.  1960 Anayasası’nın  kaldırıldığı ve yerine 7 Kasım 1982’de hazırlanan hala yürürlükteki  Darbe Anayasasının kabul edildiği bu dönemde, TBMM lağvedildi. Binlerce gencimiz işkence gördü. Bu Darbe, Orgeneral Kenan Evren döneminde, emir-komuta zinciri içerisinde gerçekleştirilmiş olup, darbeciler hala yargılanamamıştır.
                 *   *   *                    *   *   *                     *   *   *                    *   *   *
               4. Askeri müdahale :
  Türkiye’deki sivil yönetime 4. müdahale,  28 şubat 1997 de, Milli Güvenlik Kurulu Kararıyla olmuştur. ’’Sivil Muhtıra ’’ diye yorumlanan  müdahaleyle, Refah Partisi’nin politik yaşamdaki ilerlemesi engellenmeye çalışılmış, ’’irtica iflah olmaz bir suçtur’’ denilerek, Erbakan’a  görevini bırakması, zorlanmıştı.  
  ’’Post-modern Darbe’’ diye de adlandırılan bu müdahalenin tek gerekçesi” irtica tehlikesi”  olarak da açıklansa ; Sincan’da yürütülen tanklarla, kanlı mı-kansız mı olacak endişeleriyle, dindarların yönetimden uzaklaştırlmasıyla hafızalarda kalmıştı.
  Bu Darbe’nin özelliği, askerin;  ihtilal yapmadan  sivil hükümete baskı yapıp, göz dağı vermesi ve  hükümetin kendi, kendine devrilmesini sağlamasıydı.
  *   *   *                    *   *   *                     *   *   *                    *   *   *
                    5. Askeri Müdahale ya da teşebbüsler :
  Türkiye’deki sivil yönetimlere müdahale amacıyla, örgüt kurdukları iddiasıyla açılan  86 sanıklı  ’’ERGENEKON’’ ana davası,  25 Temmuz 2008’de açılmış olup, halen devam etmektedir.
  Ergenekon Davası’nın yanı sıra, 29 Nisan 2010’da kabul edilen iddianameyle başlayan İrtica İle Mücadele Eylem Planı Davası da bulunmaktadır. Albay Dursun Çiçek, emekli orgeneral Hasan Iğsız ve 15 daha  tutuklunun bulunduğu, firardakilerle beraber  29 sanıklı dava da devam etmektedir.
  Son olarak da, 3 kasım 2002 genel seçimleriyle Türkiye’deki sivil yönetimi elinde bulunduran Akp-hükümetini yıkmaya yönelik ,‘’ İnternet Andıcı’’ diye adlandırılan, askerler arasında bir iç yazışmanın olduğu ortaya çıkarılmış ve bunun da  yeni bir askersel müdahele girişimini  olduğu,  iddia edilmişti . Akp-hükümetleri  aleyhine kara propaganda amaçlı kurulduğu ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından işletildiği ileri sürülen  internet sitelerine ilişkin yürütülen İnternet Andıcı soruşturması da yargıya intikal etmiş olup 29 Temmuz 2011’de iddianamenin kabul edilmesiyle yargı süresi başlatılmıştı.
  Şu anda, ,‘’ İnternet Andıcı’’ davası ile ‘’ İrtica İle Mücadele Eylem Planı’’ davası birleştirilmiş olup, İlker Başbuğ’da bu davalar kapsamında sorgulanmaya alınmış ve  “darbeye teşebbüs ve örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla tutuklanmıştı.
  *   *   *                    *   *   *                     *   *   *                    *   *   *
  Tüm bu askeri darbelerin bedelleri olmuş ve  milletimiz bunu kanıyla, canıyla ve yaşam standartlarıyla fazlasıyla ödemiş ve halen de ödemektedir.
   Demokrasinin 3 bağımsız gücü olan yargı erkini, yürütme erkini ve yasama erkini tek elde, kendi iktidarlarının hegomonyası altında  toplamak istiyen zihniyetler hep olmuştur.  
  Demokrasinin işleyişini temin eden kurumlarına ve Türkiye’nin halkına  saygısızlık yapan, ha Silahlı kuvvetler olmuş ha sivil yönetimler olmuş, ha siyasal partiler olmuş ne farkeder ?
  İki tencere konuşuyor ve birbirlerini suçluyorlarmış. Tencerenin biri, diğerine ; senin dibin kara demiş. Diğeri de ötekisine ; seninki benimkinden daha kara.. diye cevap vermiş
  Al birini,  vur ötekine !.
   *   *          *   *   *          *   *   *         *   *   *
  Başbuğ’a yapılan suçlama,  “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve hükümeti silah zoruyla devirmeye teşebbüs ! ”
  Siyasi iktidarlarla birlikte çalışan, terörle mücadele eden bir komutan, nasıl terör örgütü üyesi olabilir ki ?
  Başbuğ  görevdeyken  yaptığı bazı basın toplantısı konuşmalarından,  millet olarak, fazla bir şey anlayabilmiş değildik  ama, bu suçlamalar da gerçekten çok ağır ve yenilir, yutulur gibi değil. Görevdeyken :
  ’‘Türk ordusuna karşı asimetrik, psikolojik bir  hareket başlatmışlardır’’  diyordu. Diyordu da,  vatandaş bu sözlerden ne anlamalıydı ki ?
  Şimdi ise, ıslak imzalı belgeye;  ‘’Bunlar kağıt parçasıdır” dediğini ve yer altında bulunan lav silahlarına da “boru”  yorumunu yaptığını,  tutuklanmasını da  ‘’trajikomik’’ bulduğunu ifade etmesiyle  yine kafamızı karıştırdı. Vatandaş, Başbuğ’un söylediklerinden nasıl o gün bir şey anlayamamışsa ;  bugün de,  fazla  bir şey anlamış değildir.
  Diğer taraftan, Başbuğ suçluydu, şüpheliydi veya zanlıydı da, niye görev yaptırdınız ? Niye o zaman, sorgulamadınız? Bugün, hepimizin kafasında birçok soru var  ve beyinlerimiz allak, bullak ve de muğlak.
  Vatandaş ; ne Genel Kurmay Başkanı’nın söylediklerini anlayabiliyor, ne savundukları yurdu anlayabiliyor  ve ne de ordularının askerlerinin terörist diye tutuklanıp yargısız hapsedilmelerini anlayabiliyor. Öç alma, kin tutma denilen intikam alma  hukuğunu da sevmeyen vatandaş, şimdi düşünüyor..
  Acaba tutuklamalar bitti mi ? Sıra kime, ya da kimlere geldi ?  Daha neler olacak ?
  Sorulara  ‘’şak’’ diye,  hemen cevap verebilmek, oldukça zor ve  düşündürücü.. 
  Soruları,  sokağa çıkıp vatandaşlara sorsak, farklı cevaplar alabiliyoruz.  Zira ;  kimileri  tam bir iktidar yanlısı ve  taraf, kimilerinin yakını  tutuklu ya da hapis, kimileri sağ duyudan yoksun ve kinci, kimisi neme lazımcı ve koyungillerden, kimileri silahlı eşkıya veya katil,  kimileri yakınını yitirmiş acılı veya mağdur, kimisi orduyu arka bahçesine almış veya yeni ordusunu kurmuş, kimisi medyatik olmuş kanal değiştiriyor ve yazmayı unutmuş,  kimisi orduyu karşısına almış savaşıyor ve ordusuz bir ülkede askere gitmeden yaşamak istiyor..
  En ilginci ;  kimilerinin de, aman haa yazma ! Bak seni de ‘’Ergenekoncu ‘’ diye,  içeriye atarlar, demesi.
  Kim ne derse desin ben, tutukluluk sürelerinin uzatılmadan zanlıların evrensel hukuk normlarına göre yargılamalarını bekliyor ve hukuk erkinin siyasi iktidardan bağımsız bir erk olarak işlediğine inanmak istiyorum.
  Ayrıca, darbeci Kenan Evren ve cuntasının da  sorgulanmak üzere hakim karşısına çıkarılmalarını bekliyorum.
  Yargılamaları, bir intikam alma hukuğu gibi görmediğimi, yargılamalardan ve hesap vermekten kaçınılmaması  gerektiğinin önemini de vurgulamak istiyorum.
  2012 yılının ; savaşların tükendiği, silahların üretilmediği,  barış ve dostlukların ülkemizde ve  tüm dünyada  egemen olduğu, değişik inanç  ve dilden insanların huzur ve sevgiyle yan-yana bir arada yaşayabilecekleri YENİ bir BAŞLANGIÇ yılı olmasını diliyor, herkesin sağduyulu ve yasalarla temin edilmiş hukuksal güvenceler içerisinde yaşayabilmesini umut ediyorum..
  Kucak dolusu selam ve sevgiler..
  Feridun Hayati Ünüvar , 09.ocak 2012

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: