WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

[[[ Bildiri ]]] 15-16 Haziran ruhuyla, daha çok direniş!

Tepki ve Değişim Dergisi – 36. bildiri
16.6.2012

15-16 Haziran ruhuyla, daha çok direniş!

AKP’nin saldırılarının arttığı şu günlerde, sermayenin engel tanımaz vurdum duymazlığına karşı “herşeyi yaratıcısı” emekçilerden, direnişlerle cevap geldi. 2. 12 Eylül darbesinden (sivil) sonra, emekçilerin mücadele şartlarının ve sendikalı olma koşullarının giderek zorlaşmasının ardından, 2 işkolunda birden üye olabilme hakkına sahip(!) işçilerin, herhangi bir sendikaya bile üye olmasına tahammül edilemezken, yapılan saldırıların sonucunda yüzlerce işçinin katıldığı ve sürmekte olan direnişler ard arda geldi.

Gelecek zamanlarda işten çıkarmalara daha çok işten çıkarmanın ekleneceği kesin: “TİSK (Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu) üretimde verimliliğin (işçi başına düşen üretim) yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1, bir önceki döneme göre ise yüzde 10,8 gerilediğini açıkladı (Kaynak: TÜİK)”.  Tabii ki sendikaları sayesinde kazanımları olan işçiler, en büyük engeli oluşturuyor işverenler için. Bu sebeple sendikalı bir çok işçi, kanuna uyum sağlama kaygısızı duyulmaksızın işten atılıyor.

Ancak işten çıkarılan emekçilerin haklarını geri alma iradesini göstermeye başvurması, şu andaki direnişlerin de başarıyla sonuçlanması açısından daha önemli bir gelişme. Sadece sendikalı işçiler için değil, sendikasız olduğu için daha kötü koşullarda çalışan ve bu duruma karşı çözüm arayan işçiler için de bir yol olarak ortaya çıkmış oluyor.  Sadece işverenler değil, sarı sendikalardan da usanan işçilerin, daha militan, daha devrimci, daha kızıl sendikalarla buluşması olanağının önü açılmakta.

15-16 Haziran’ın ruhu yaşatılmalı

Bundan 42 yıl önce,  Sendikalar Yasası’nda değişiklik yapan tasarının AP ve CHP işbirliğiyle TBMM ve Senato’dan geçirilip, cumhurbaşkanı tarafından onaylanması üzerine, DİSK’e üye olan işçiler tarafından 15-16 Haziran tarihlerinde genel grev yapıldı. Yasa, sarı sendika olan Türk-İş’den DİSK’e geçişin zorlaştırılmasıyla ilgiliydi ve protesto sonucunda Anayasa Mahkemesi yasa değişikliği konusunda açılmış olan davaları daha sonra karar bağlayarak, söz konusu yasa değişikliklerini iptal etmesi ile sonuçlanan bu grevler, 15-16 Haziran Genel Grevi olarak tarihe geçti.

Aradan geçen 42 yıl sonrasında, bırakın sendika değiştirmeyi, sendikalı olmanın bile fişlenmenin bir yolu olarak ortaya çıktığı günümüzde, 15-16 Haziran’ı yaratan birikimlerin benzeri olarak ortaya çıkan direnişler, emekçi mücadelesinin üzerindeki ölü toprağının atılacağını ve baskıların artık cevap bulacağını bir kez daha göstermekte.

Para babaları topluluğu, elbette yaptıkları zalimliklerin karşılığını bulacak ve emekçiler elbette haklarını alacaklar, işlerine geri dönecektir.

15-16 Haziran’ın yıldönümünde, grev hakları ellerinden alındığı için iş bırakma eylemi yapan ve 20 gündür Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Geliş Peron’unda direnişte bulunan THY işçilerinin, sendikalı oldukları için işten atılan ve 48 gündür direnen TOGO işçilerinin, Nakliyat-İş üyesi olan ve bu sebeple işten kovulan, 21 gündür direnişte bulunan Borusan Lojistik işçilerinin, taşeron sözleşmesi bittiği için işsiz kalan ve 25 gündür direnen BEDAŞ işçilerinin direnişlerini selamlıyoruz! Bu direnişlerin yeni 15-16 Haziranları yaratacak yeni direniş ve grevlerle devam etmesi için mücadeleye davet ediyoruz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: