WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

[[[ Bildiri ]]] Devlet bizi gözetleme!

Tepki ve Değişim Dergisi – 35. bildiri
22.3.2012

Devlet bizi gözetleme!

En hayasızca, en acımasızca saldırılarıyla, dik duran, karakterli insanları sindirmeye ve susturmaya devam ediyor AKP. Bu sefer ki örnek, sessiz kalanı en can alıcı yerinden vuracak kadar derin bir müdahale…

Çok uzaktan değil, şu an yazıyı okuyan sizler gibi, interneti bir eylem aracı olarak kullanan, dünyanın bayır aşağı gidişine tepki duyan bir arkadaşımız,  sadece sosyal ağda bir paylaşım yaptığı için, 17 arkadaşı ile birlikte özel yetkili mahkeme tarafından tutuklanarak Ankara’ya götürüldü, bilgisayarlarına ve sürücülerine el konuldu.

Daha önce benzer baskıların kamu çalışanlarına çeşitli yollarla yapıldığını çok gördük. Ancak artık bıçağın ucu, halkın içindeki tepkili insanlara kadar dayanabilmekte. Üstelik, Ergenekon davasında olduğu gibi, hukuksuzluğu tartışma götürmez bir şekilde olan Özel Yetkili Savcılık terörü, bu gencecik insanlar için belirsiz bir tutuklama süreci başlatmış durumda.

AKP, “dindar nesil” adı altında yaratmaya çalıştığı karaktersiz insan modelini, tüm ülkede egemen kılmaya çalışıyor. Değiştirilmeye çalışılan eğitim sisteminin dünyanın baş haydudu Amerika’dan alıntı olması, açık öğretimin 9 yaş sonrasına alınması, eğitim kurumlarına alternatif olarak din evleri ve siyaset akademileri gibi tamamen “militan” yetiştirmeye yönelik yerlerin seçilmesi ve günden güne artan dershane çılgınlığını 4. sınıfa kadar inmesi gibi değişikliklerle daha küçüklükten bu süreç başlatılıyor.

Laik bir aile geleneğine sahip insanlarda ise baskı iki şekilde kendini gösteriyor. Birincisi, popüler kültür bombardımanı ile “mücadele etmenin hiç bir işe yaramadığı” düşüncesini yaymak ve “sahte bir cenneti”, bol sıfırlı maaşları ve statüyü özendirmek. İkincisi, mücadele eden gençliği ve insanları en aşağılık, en sinsi yöntemlerle sindirerek, onların mücadele güçlerini kırmaya çalışmak.

Karşılaştığımız olayda ikinci örnek, yaşanılan olayı daha iyi açıklamakta. Her ne olursa olsun, halkın bu insanlık dışı, sıkıntılar içindeki cehennemden kurtulma mücadelesi sürecektir.

Halk mücadeleye devam edecektir. Hiçbir terör, bunu durduramayacaktır.

Biz de internet üzerinden yayın yapan, çoğunluğu gençlerden ve “zincirlerinden başka kaybedecek hiç bir şeyi olmayan” insanlar olarak, fikirlerimizi paylaştığımız için tutuklandığımız bir düzende yaşamayı reddediyoruz ve bunun için mücadeleye devam edeceğimize söz veriyoruz.

TEPKİ VE DEĞİŞİM DERGİSİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: